«قهرمان ایران» از این هفته روی آنتن می‌رود

معتضدی : انگیزه به ورزشکاران و فدراسیون‌ها مهم‌ترین دستاورد جشنواره قهرمان ایران است

معرفی برنامه

سینا معتضدی مدیرشبکه ورزش سیما در نشست خبری جشنواره برترین ورزشکار سال ۱۴۰۲ با تاکید بر برگزاری این جشنواره در ۲ سال گذشته با کمک وزارت ورزش و کمیته‌های ملی المپیک و پارالمپیک اظهار داشت: استقبال مخاطبان از این مراسم در ۲ سال گذشته خوشحال‌کننده بود. در سال اول برترین‌های قرن بود که بیش از ۲ میلیون رای داشتیم در سال گذشته نیز بیش از ۴ میلیون رای ثبت شد. مراحل زیادی را طی کردیم تا به این نقطه رسیدیم و با وزیر ورزش، رئیسان کمیته‌های المپیک و پارالمپیک جلسه داشتیم و کار را جدی‌تر دنبال کردیم.

مدیر شبکه ورزش افزود: امسال مانند گذشته عناوین جوایز در گام اول مشخص شد. آقای ورزش ایران، بانوی ورزش ایران، قهرمان فردا، صحنه برتر ورزشی، تیم برتر سال، مربی برتر سال، گل سال و جایزه مردمی ویژه به عنوان چهره سال ورزشکاران پارالمپیک عناوین جوایز بود. در گام اول ۷۸۲ مورد پس از خود اظهاری از سوی فدراسیون‌ها اعلام و ۵۰۷ مورد هم از سوی دبیرخانه همایش اعلام شد. در جمع‌بندی ۷۶۹ نفر انتخاب شدند که در نهایت به ۲۳۱ مورد رسیدیم و با کمک هیات منصفه فدراسیون‌ها و اصحاب رسانه به ۶۶ مورد رسید. روز سه‌شنبه نامزدهای نهایی را معرفی می‌کنیم. از پایان این هفته برنامه قهرمان ایران روی آنتن خواهد رفت و نامزدها وارد رای مردمی می‌شوند و در ایام نوروز این برنامه ادامه دارد.

معتضدی ادامه داد: انتخاب بهترین فدراسیون سال با انتخاب کمیته داوران و وزارت ورزش خواهد بود. جایزه ویژه شهید سلیمانی از بین ورزشکاران داخلی و خارجی و ورزشکارانی که از مردم مظلوم غزه حمایت کردند انتخاب می‌شود. جایزه رفتار جوانمردانه و مسئولیت اجتماعی و برترین داور سال هم اهدا خواهد شد.

وی گفت: محدودیتی وجود ندارد و اگر ورزشکاری سال گذشته عنوانی در این جشنواره کسب کرده و بار دیگر با انتخاب کمیته داوران وارد کاندیدای نهایی شود، وارد رای مردمی می‌شود. امسال سعی کردیم ملاحظات بیشتری در نظر بگیریم و خود را با اتفاقات روز جهان تطبیق دهیم. برای مثال برای ورزشکاران توان‌یاب جایزه ویژه داریم و همچنین ورزشکاران خارجی که از مردم غزه حمایت کردند بخشی از آن است. در برنامه قهرمان ایران همه کاندیداها را دعوت می‌کنیم و طرفداران آنها و فدراسیون و حتی هنرمندانی که حامی یک ورزشکار هستند دعوت می‌شوند و تلاش می‌کنیم تا به مردم برای انتخاب صحیح کمک کنند.

معتضدی گفت: یک رشته ورزشی شاید اتفاقات بزرگی را رقم بزند ولی به دلیل نو پا بودن نتواند خود را معرفی کند و این برنامه فرصت معرفی را به آنها می‌دهد. انگیزه به ورزشکاران و فدراسیون مهم‌ ترین دستاورد این جشنواره است. در اولین جلسه با وزیر این موضوع مطرح شد که سال المپیک داریم و باید ملاحظات روحی روانی ورزشکاران در نظر گرفته شود. فدراسیون‌ها نیز این دغدغه را داشتند و حتی فدراسیونی بود که ورزشکار خود را به دلیل نگرانی از مشکلات روانی معرفی نکرد. تلاش کردیم تا هم این دغدغه‌ها را در نظر بگیریم.

مدیر شبکه ورزش درخصوص جوایز این جشنواره هم عنوان کرد: امسال جوایز مردمی و غیر مردمی افزایش خواهد داشت. سال گذشته ۱۰۰ میلیون انتخاب مردمی و ۵۰ میلیون هیات داوران بود. اواخر فروردین نیز مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: تمام تلاش خود را انجام دادیم که هیچ ورزشکاری که شانس و شرایط را داشته، از لیست ما خارج نماند. ما می‌توانستیم فقط به نظرات فدراسیون‌ها اکتفا کنیم ولی سه مرحله دیگر با حضور بزرگان پیشکسوتان و مربیان طی کردیم و کاری کردیم فقط نظر فدراسیون‌ها دخیل نباشند و همه جامعه ورزش نقش داشته باشند.