علی‌نژاد : AFC میزبانی دور برگشت در ایران را بدون پیش‌شرط پذیرفت/ پیروزی بزرگ نه ، توافق خوبی بود

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش درباره جلسه با دبیرکل AFC گفت : وی بدون پیش‌شرط ، میزبانی دور برگشت لیگ قهرمانان در ایران را پذیرفت.
دسته بندی:
برچسب :

معرفی برنامه

به گزارش ایسنا مهدی علی‌نژاد سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش درباره جلسه با دبیرکل AFC راجع به سلب میزبانی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد : روز جمعه در نامه‌ای به تاریخ ۱۷ ژانویه اعلام کردند که بازی‌های پلی‌آف و لیگ قهرمانان آسیا را نمی‌توانید در ایران میزبانی کنید که به خاطر تظاهرات و تغییر مسیر پروازها بود. ما به کمک رسانه‌ها ، باشگاه‌ها و وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک روی این موضوع پافشاری کردیم که خارج از ایران بازی نمی‌کنیم. روز دوشنبه نامه‌ دیگری آمد که این تصمیم تصویب شده و باید کلیه بازی‌ها را خارج از خانه بازی کنید.

وی افزود: آنها دو پروپوزال هم ارائه دادند که گفتند در هیات رئیسه می‌توانند مطرح کنند. این که بازی‌های پلی‌آف را در خارج از خانه بازی کنید و بازی‌های رفت را در خارج از خانه برگزار کنید و ماه اسفند و فروردین مسائل امنیتی را بررسی می‌کنیم و نتیجه را اعلام می‌کنیم. ما تجربه مشابهی برای بازی با تیم‌های عربستانی داشتیم که پنج سال پیش AFC این کار را با ایران را کرده بود و تضمینی راجع به امسال نبود. آن‌ها قطعا این کار را دوباره می‌کردند و ما نمی‌توانستیم این تجربه را دوباره داشته باشیم. به همین دلیل ما این پروپوزال را نپذیرفتیم. در این میان افرادی گفتند که پرسپولیس و سپاهان شما نباید پاسوز شهر خودرو و استقلال شوید و بلعکس این موضوع هم وجود داشت. AFC یک انشقاقی در سیستم هواداری با سلب میزبانی ایجاد کرد و به همین دلیل ما به AFC اعلام کردیم که باید تصمیمی برای هر چهار باشگاه گرفته شود.

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش در ادامه توضیحاتش گفت : AFC در ادامه گفته که این ماجرا ربطی به ماجرای عربستان ندارد. من از همه دستگاه‌ها از وزارت خارجه و دیگر ارگان‌ها تشکر می‌کنم که باعث شدند ما به مذاکره حضوری برسیم. چهارشنبه شب ما به مالزی رفتیم که سه‌شنبه صبح این جلسه هماهنگ شد. ما پنجشنبه ساعت ۱۰:۳۰ - ۱۱ به مالزی رسیدیم و پس از آن جلسه حدود ۲ ساعت طول کشید. ما موضعمان را اعلام کردیم که ایران امن است و دلایل شما هیچ شاهد و مدرکی ندارد و الان هم با پرواز آمدیم و خطری تهدید نمی‌کند. اعلام کردیم که تظاهراتی در ایران وجود ندارد و مشکل امنیتی نداریم. ما به آن‌ها اعلام کردیم که توقع داریم مشکل را حل کنیم. ویندزور جان، دبیرکل AFC اعلام کرد که ما با شما همراه هستیم و به همین دلیل هنوز انصراف شما و جرایم متعددی که می‌توانستیم اعمال کنیم را اعمال نکردیم. جرائم مالی انصراف هم خیلی زیاد است. او دلایل خودش را برای نامه‌های AFC گفت. ما به او گفتیم که ما تجربه عربستان را داریم و شرط شما را قبول نمی‌کنیم.

علی‌نژاد ادامه داد : اگر شما بپذیرید که بازی‌های دور برگشت به طور قطع به میزبانی ایران باشد، ما راجع به بازی‌های پلی‌آف فکر می‌کنیم. جان نیم ساعت تقاضای تنفس کرد و تماس‌های متعددی با مسئولان مختلف داشت و پس از آن اعلام کرد که ما می‌پذیریم که بدون پیش‌شرط بازی‌های برگشت در ایران برگزار شود. با این اتفاق چند اتفاق افتاد. یک این که ما اعلام کردیم که از حقمان نمی‌گذریم. این مهم‌ترین دستاورد ماست که از حق خودمان نگذشتیم. ما تضمین خواستیم برای میزبانی‌هایمان و این اتفاق افتاد. ما دو پلی‌اف را دادیم و بین ۱۰ تا ۱۲ بازی را برای گروهی گرفتیم. وقتی AFC اعلام می‌کند که میزبانی‌ها در خانه خواهد بود، در نتیجه تیم‌ملی را هم تضمین کردیم. موضوع تیم‌ملی هم در جلسه مطرح شد ولی نمی‌خواهم راجع به آن توضیح دهم. مطلب بعدی این که جلوی محرومیت دو ساله غیر از امسال و جرائم مختلف مالی را گرفتیم. وقتی میزبانی را به ما دادند ما مصلحت ندیدیم که انصراف دهیم. در مذاکره یک مقدار آن‌ها کوتاه می‌آیند و یک مقدار ما کوتاه آمدیم.

وی بیان کرد : رئیس کمیته مسابقات به ما نامه زد که بازی‌های خانگی ایران در بازی یک ، دو و سه جابجا می‌شود و بازی‌های چهار ، پنج و شش در خانه برگزار می‌شود. این نامه صراحت دارد که بازی‌ها در خانه یعنی ایران برگزار می‌شود. واژه at home به این موضوع تاکید دارد. AFC یک بیانیه‌ای داد که پیشنهادی بود که ما نپذیرفته بودیم. به همین دلیل تماس گرفتیم که ما هیچ پیش شرطی را قبول نداریم. ما مذاکره فشرده‌ای داشتیم و به فاصله یک ساعت بیانیه تغییر کرد و به همان توافقی که داشتیم برگشتیم. ما اگر پیش‌شرط را قبول می‌کردیم هیچ بازی‌ در ایران برگزار نمی‌شد.

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش تصریح کرد : این نخستین بار است که ما تصمیم AFC را نپذیرفتیم و تصمیم آنها را هم تغییر دادیم. افرادی که برای مذاکره رفتیم هیچگونه مسئولیتی نداشتیم. آقای تاج رایزنی‌هایش را انجام داده بود اما مجموعا کمیته اجرایی AFC نظر آقای تاج را نپذیرفت. باید بگویم که یک تیم بزرگ دیپلماسی در این ماجرا کار کرد و اتحادی هم که رسانه‌ها ایجاد کردند بسیار تاثیرگذار بود. تصمیم الان AFC مشخص کرد که ما کشور امنی هستیم.

علی نژاد در ادامه گفت : اگر ۲ بازی پلی آف را قبول نمی‌کردیم متهم به این  می‌شدیم که وزارت ورزشی ها پرسپولیسی هستند، در این صورت چه کسی باید جواب هواداران استقلال را می‌داد. ما نمی‌توانستیم به پرسپولیسی‌ها بگوییم بروند و به استقلال نه.

وی افزود : به نظر من توافق خوبی صورت گرفت، اسم این توافق را من پیروزی بزرگ عنوان نمی‌کنم، بلکه معتقدم با این توافق نه تنها عزت و منافع خود را حفظ کردیم بلکه جریمه هم نشدیم. امیدوارم در آینده فضای مثبتی بین ایران و عربستان در حوزه فوتبال شکل بگیرد.

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش خاطرنشان کرد : بعد از گرفتن کرسی در ووشو اتفاقات خوبی برای ورزش ایران رخ داد. در سایر رشته‌ها نیز باید شاهد چنین اتفاقاتی باشیم. شاید بعضی ها به ما ایراد بگیرند که چرا تا آخر پای حرفمان پایبند نبودیم، این مساله شدنی نبود و نمی‌توانستیم جواب این همه هوادار استقلال را بدهیم.

علی نژاد در پایان گفت : اگر امروز این توافق انجام شد به خاطر تلاش‌ها و زحمات وزیر ورزش و جوانان بود، حتی برای حل مشکل ویزای تیم استقلال نیز از هیچ تلاشی کوتاهی نکرد.