صالحی امیری : در سیاست فعلى ورزش ما باید از حداکثر ظرفیت مربیان داخلى استفاده کنیم

دسته بندی:

معرفی برنامه

سید رضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک درباره شرایط برگزاری المپیک در سال 2021 و اظهار نظر اخیر توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک درخصوص احتمال لغو این بازی‌ها در صورت عدم برگزاری در سال آینده میلادی گفت: آن چیزی که تا دیروز از IOC ارسال شده و روزانه آن را دریافت می‌کنیم، دال بر برگزاری قطعی المپیک است. تقریباً همه فدراسیون‌های جهانی تقویم مربوط به کسب سهمیه را اعلام کرده‌اند که از نیمه دوم سال اعلام خواهد شد. همه روندها بیانگر برگزاری این رویداد است، اما همان‌طور که باخ گفته، این مسئله ناظر بر یک مطلب دیگر بود، در واقع عنوان شده بود که اگر سال بعد مثل امروز باشد، مسئولان IOC چه می‌کنند که باخ پاسخ داده بود اگر وضعیت مانند امروز باشد و هیچ کنترل روی این موضوع کرونا نباشد، لغو می‌شود.
 
وی افزود: هم ژاپنی‌ها و هم کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون‌های جهانی زمینه، شرایط و تقویم را آماده کرده‌‌اند. ارزیابی همکارانم و همچنین کادر سرپرستی بازی‌ها این است که این رویداد قطعاً برگزار خواهد شد.
رییس کمیته ملی المپیک کشورمان در خصوص حضور مربیان خارجی در ورزش کشور با توجه مشکلات ارزی تصریح کرد: در این خصوص باید با مطالعه و با منطق منافع ورزش سخن گفت. در چهارچوب سیاست فعلى ورزش ما از حداکثر ظرفیت مربیان داخلى استفاده کنیم تا بتوانیم هزینه هاى کمترى بپردازیم. اما در بعضى از رشته ها الزاما نیاز به مربى خارجى است، چون ظرفیت لازم آن در کشور وجود ندارد. به عنوان مثال والیبال در دوره اى طولانى مربى خارجى داشته و توانسته اتفاقات خوبى را در والیبال ایران رقم بزند. داورزنى و تیمش به دنبال استفاده از ظرفیت داخلى هستند و می خواهند یک مشاور خارجى هم در کنار تیم ملى والیبال داشته باشند و این منوط به داشتن ظرفیت هاى لازم داخلى براى رشته هاى به خصوص المپیکى خواهد بود.
 
وی درخصوص بورسیه 500 دلاری که کمیته بین‌المللی المپیک به ورزشکاران منتخب می‌دهد، گفت: IOC اعلام کرده که این پرداخت برای یک سال آینده ادامه خواهد داد. ما هم معادل نرخ بانک مرکزی این مبلغ را به فدراسیون‌ها پرداخت می‌کنیم که به قهرمانان بدهند. این پول به‌عنوان پول توجیبی نیست و به‌عنوان آمادگی لازم برای رویداد 2021 است، در واقع لیستی از مجموعه عوامل است که شامل تغذیه و مکمل‌ها و تجهیزات و بخشی هم پول توجیبی می‌شود.