احسان حدادی: در المپیک زیر صفر بودم!

المپین دو و میدانی ایران: به عملکرد خودم در المپیک توکیو اصلا نمره نمی‌دهم
دسته بندی:

معرفی برنامه


احسان حدادی المپین پرتاپ دیسک کشورمان با حضور در برنامه دهکده المپیک شبکه ورزش سیما به عملکرد نمایندگان دوومیدانی ایران در المپیک توکیو اشاره و بیان کرد: به عملکرد خودم در المپیک توکیو اصلا نمره نمی‌دهم اما توان دوومیدانی همینی است که در توکیو دیدیم. جدا از اینکه من یک مدال المپیک کسب کرده‌ام، پتانسیل دوومیدانی ما همین است و نباید در چنین میدانی توقع مدال داشته باشیم. 

او افزود: فکر می‌کنم نتیجه نسبتا معقولی گرفته شد. آقای تفتیان خوب دوید، خانم فصیحی در حد و اندازه‌های خودش ظاهر شد، چون  از او توقع مدال نمی‌رفت، حتی در آسیا هم توقع مدال نمی‌رود. آقای تفتیان هم خودش می‌داند که در آسیا کارش سخت است چون رقبای سفت و سختی دارد.

او در مورد عملکرد خود گفت: اصلا به عملکرد خودم نمی‌توانم از ۱ تا ۲۰ نمره بدهم چون از صفر به پایین بود. 

حدادی بیان کرد: هیچ ورزشکاری بدش نمی‌آید در المپیک بهترین نتیجه را بگیرد چون المپیک میدان بزرگی است که ورزشکار دیده می‌شود و می‌تواند با تیم‌های اروپایی و اسپانسرها قرارداد ببندد. نمی‌شود گفت همیشه باید برویم و نتیجه بگیریم. آقای تفتیان دور قبل از گروه خود بالا رفت و این بار نرفت، نمی‌توانیم کسی را مقصر بدانیم. آیا کشورهای دیگر وقتی ورزشکارشان بالا نمی‌رود به او تهمت می‌زنند و می‌گویند کم‌کاری کرده است؟ قطعا تمام سعی خود را کرده تا بهترین نتیجه را بگیرد. من هم آسیب داشتم. مهم این است که ورزشکار حمایت شود و او هم تمام تلاش خود را می‌کند تا بهترین نتیجه را بگیرد. 

او در مورد تفتیان گفت: بعد از مسابقه با آقای تفتیان صحبت کردم او انگیزه بالایی دارد که در بازی‌های آسیایی مدال بگیرد و الان هم وقتش رسیده  مدال کسب کند.  البته کار سختی هم دارد.

حدادی در مورد خود گفت: در دو، سه سال گذشته در هر مسابقه‌ای شرکت می‌کردم بهترین عملکردم را داشتم و روی ریلی افتاده بودم که خوب پیش می‌رفتم. سال گذشته کرونا بود و المپیک جابه جا شد. ورزشکاری در سن من  هر سال دیرتر در مسابقات شرکت کند، ۱۵ درصد رکوردش افت می‌کند. رکوردی که من داشتم ۳۰ تا ۵۰ درصد افت داشت که به خاطر این است که درگیر دیسک کمر هستم. من  به خاطر احترام به دوومیدانی و منشور المپیک در بازی‌های توکیو شرکت کردم و اینکه افتخاری برای دوومیدانی است که بعدها بگویند ورزشکاری در این رشته چهار بار در المپیک شرکت کرد و مدال هم گرفت. 

او در مورد اینکه گفته بود از نتیجه‌ام ناراحت نیستم بیان کرد: من چنین حرفی نزده‌ام. چه کسی از نتیجه نگرفتن در المپیک ناراحت نمی‌شود؟ من گفتم از حضورم در المپیک ناراحت نیستم. برخی انتقاد کردند که اصلا چرا حدادی را بردید باید بگویم که المپیک هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود و این بار پنج سال طول کشید. بهترین ورزشکاران جهان ورودی این بازی‌ها را کسب می‌کنند و من هم چنین افتخاری را به دست آوردم. اگر رکوردی که برای کسب سهمیه زدم را تکرار می‌کردم جزو چهار نفر اول می‌شدم اما به خاطر آسیب دیدگی کمر و عمل پاشنه پایم نتیجه نگرفتم. 

این ورزشکار در مورد مطالبی که در مورد هزینه‌های اردویش منتشر شده گفت: برخی می‌گویند ۱۸، ۲۰ میلیارد خرج احسان حدادی شده اما بودجه سالیانه دوومیدانی ۵ میلیارد تومان است یعنی بودجه چهار سال دوومیدانی خرج من شده است که اصلا صحت ندارد. سال ۲۰۱۸ با دلار ۴ هزار تومانی ۱۰۰ هزار دلار خرج یک سال من شد که می‌شود ۴۰۰ میلیون تومان، سال ۲۰۱۹ هم همینطور، سال ۲۰۲۰ تهران بودم و سال ۲۰۲۱ چهار ماه در اردوی آمریکا بودم که ۴۰ درصد مبلغ را اسپانسر پرداخت کرد و فدراسیون هم چیزی حدود ۶۰۰_۷۰۰ میلیون تومان هزینه کرد. این مبالغ خصومت‌های شخصی‌ است که برخی در بدنه ورزش هستند و به مردم می‌گویند.  

حدادی  در پاسخ به این سوال که آیا درست است فدراسیونی که ۵ میلیارد بودجه دارد ۷۰۰ میلیون صرف یک ورزشکار کند؟ گفت: من فدراسیون را زور نکرده‌ام. فدراسیون خودش برنامه دارد و بر اساس نتایج ورزشکاران برایشان هزینه می‌کند. بودجه دوومیدانی قبلا ۱میلیارد تومان بود اما مدال نقره من در المپیک باعث شد این بودجه به ۵ میلیارد برسد.