پاسخ فدراسیون فوتبال به 4 باشگاه معترض به ادامه لیگ برتر

فدراسیون فوتبال در پاسخ به 4 باشگاه معترض به ادامه لیگ برتر بر تعامل، همراهی و پرهیز از هرگونه حاشیه سازی درجو ورزش فوتبال کشور تاکید کرد
دسته بندی:
برچسب :

معرفی برنامه

روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره نامه باشگاههای تراکتور، ماشین سازی، شهر خودرو و نساجی به فدراسیون توضیحاتی ارائه کرد.

در پی نامه اخیر باشگاه های تراکتور، ماشین سازی، شهر خودرو و نساجی درباره شروع مجدد لیگ برتر، توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی منتشر می شود؛

1_ وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا بارها در روزهای اخیر و با توجه به افزایش شیوع  ویروس  بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین همزیستی با این ویروس منحوس تاکید کرده اند. روندی که قطعا به شکل همه گیر در جامعه در جریان است و صنوف مختلف بر اساس شرایط موجود در حال طی مسیر هستند.

2_  رییس جمهور محترم در مورخ شنبه 27 اردیبهشت 99 درباره آخرین وضعیت برگزاری مسابقات ورزشی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا عنوان کرد: فعالیت‌های ورزشی در چارچوب پروتکل های بهداشتی آزاد می شود. البته فعالیت های ورزشی که بدون تماشاچی است.در فعالیت های ورزشی اجتماع مردم نخواهد بود و تماشاچی نخواهند داشت. وزارت بهداشت هم پروتکل ها را ابلاغ می کند.

به دنبال این موضوع و در روز یکشنبه 28 اردیبهشت ، ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت و رییس ستاد ملی مبارزه با کرونا در نشست خبری خود در باره مسابقات فوتبال بیان کرد: در خصوص فوتبال موضوع رعایت پروتکل ها بود که ما با وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به توافق رسیدیم  و مراتب را به فدراسیون فوتبال دادیم و خودشان بر اساس ‌آن عمل می کنند. دیروز بوندس لیگا شروع شد و سری آ و لالیگا هم طبق پروتکل های کشورهایشان آغاز می‌شود.» به دنبال این در مورخ 6 خرداد سال 99 ،سرپرست فدراسیون فوتبال و رییس سازمان لیگ در نامه‌ای به باشگاه‌ها، هیات‌های فوتبال و ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها زمان آغاز تمرینات تیم‌ها را طبق رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ کرد:

بر این اساس، مبنای این ابلاغیه صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت در بحث آغاز فعالیت های ورزشی بر اساس پروتکل های مطرح شده بود.

3_ رییس فیفا در پیام ویدیویی که روز 18 خرداد منتشر کرد گفت: پیرو آخرین پیامم، ضمن تشکر از شورای فیفا بخاطر فعالیت هایشان در دو ماه گذشته، می خواهم از این فرصت استفاده کنم و شما را از فعالیت های انجام شده در فیفا مطلع کنم.همانطور که توصیه های پزشکی را ملاحظه کرده اید باید جهت ازسرگیری مسابقات از برنامه پیروی کنیم و مهمترین اصل را در ذهن داشته باشیم، یعنی سلامت بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد.همچنین این امکان که حال برای 5 تعویض در اختیار دارید با همین هدف درنظرگرفته شده است. حفظ سلامتی، در این باره یعنی سلامتی بازیکنان  است. ما باید از سلامت عموم نیز به عنوان یک اولویت محافظت کنیم در حالی که نباید سلامتی بازیکنان، داوران و افرادی که در فعالیت های فوتبالی شرکت می کنند را فراموش کنیم.

فیفا به تصمیمی که شما با دولت ها و مسئولین سلامت کشورتان اتخاذ می کنید یا خواهید کرد اعتماد دارد.اظهارات اینفانتینو نشان دهنده تاکید بر  رعایت پروتکل های بهداشتی است. علاوه بر این روشن است حفظ سلامت بازیکنان،داوران و سایر عوامل درگیر اولویت کل جامعه فوتبال است و بر اساس دستور العمل ستاد ملی کرونا اقدام شده و باشگاهها مکلف به رعایت پروتکل های بهداشتی مدنظر ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند و در این راستا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد و قطعا در کنار باشگاهها خواهند بود تا پروتکل های مورد نظر فیفا رعایت شود..

4_ضمن احترام به باشگاههایی که بعضا نظر دیگری با اکثریت باشگاهها دارند،تاکید می شود فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بر اساس برآیند مجوزهای مسولین کشوری نسبت به برنامه ریزی برای شروع دوباره لیگ اقدامات لازم را انجام داده است.فراموش نکنیم فوتبال فقط لیگ برتر نیست.باشگاههای لیگ یک،دو،سه  با صدور مجوزهای صورت گرفته در حال برنامه ریزی برای شروع دوباره مسابقات شان هستند و صعود و سقوط آنها به هم مرتبط است و در این فرآیند 4 باشگاه نمی توانند برای بیش از 140 باشگاه تصمیم گیری کنند..

5_روشن و مبرهن است که سلامت بشریت در شرایط کنونی حتی با حفظ قواعد مربوطه هم تضمین شده نیست.چه کسی می تواند در این وضعیت تضمین بدهد که حتی اگر کلیه الزامات را رعایت کرد و کوچکترین فعالیتی هم نداشت مبتلا نمی شود؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در تصمیمات خود در چارچوب منافع و مصالح اکثریت جامعه  فوتبال را با رعایت دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی کرونا در نظر دارند... براین اساس و با توجه به موارد ذکر شده بار دیگر تاکید می شود فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ خود را مقید به اجرا سیاست های کلی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا دانسته و با توجه به ابلاغیه صورت گرفته،مسابقات باشگاهی مطابق اعلام قبلی و با تاکید بر رعایت پروتکول های مربوطه برگزار خواهد شد و رعایت پروتکل ها برعهده باشگاههاست و ستاد کرونا در ورزش (فدراسیون پزشکی ورزشی) مسئولیت نظارت بر پروتکل های بهداشتی را داشته و دارد.چنانچه در جریان مسابقات ستاد ملی مبارزه با کرونا هر تصمیمی بگیرد فدراسیون و سازمان لیگ مکلف به اجرای آن هستند بدون اینکه بخواهد تفسیر غیرمعقول ، غیرمنطقی و غیرقانونی و یا خارج از عرفی داشته باشند.

مجددا تاکید می نماییم تعامل، همراهی، رعایت دستورالعمل ها و الزامات ابلاغی و پرهیز از هرگونه حاشیه ای در برقراری آرامش و اتمسفر ورزش فوتبال کشور بسیار مهم و امری ضروری است.