پرونده لیگ برتر والیبال سال 98 بسته شد

نشست بررسی ادامه لیگ برتر والیبال مردان برگزار شد و تصمیم به بسته شدن پرونده این رقابت‌ها در سال 98 گرفته و مقرر شد که تیم‌های اول تا سوم لیگ برتر سال 97 در اولویت اعزام به مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا قرار گیرند
دسته بندی:

معرفی برنامه

نشست بررسی ادامه مسابقات لیگ برتر والیبال امروز (یکشنبه) به ریاست دکتر محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال و با حضور علی فتاحی سرپرست دبیرکلی، منوچهر پورحسن سرپرست سازمان لیگ و مدیران عامل و نمایندگان باشگاه‌های لیگ برتری برگزار شد.
 
رئیس فدراسیون والیبال در ابتدای این نشست با اشاره به شرایط ویژه کشور و نگرانی‌های شیوع و گسترش بیماری کرونا، گفت: حفظ سلامتی جامعه و مردم، بالاترین اولویت کاری دولت است. در حال حاضر این نگرانی تنها برای ایران نیست و خیلی کشورها از جمله کشورهای اروپایی نیز درگیر شدند و حتی احتمال لغو مسابقات مهم و حتی قرنطینه مناطقی در اروپا مطرح است.
 
داورزنی با یادآوری این که یک جلسه در هفته گذشته داشتیم که برخی از افراد حاضر در این نشست نیز در آن جلسه حاضر بودند، گفت: در وضعیت فعلی و شرایط به وجود آمده، فدراسیون و باشگاه‌ها مقصر نیستند. نخستین لغو مسابقات والیبال از کاشان، اراک و ورامین و از سوی شورای تامین انجام شد. بعد به دیگر مناطق و شهرها نیز سرایت کرد.
 
وی با بیان این که تصمیم‌گیری‌ها در ابتدا به صورت محلی بود و در ادامه این روند، ستاد مقابله با کرونا در وزارت ورزش تشکیل شد، گفت: فدراسیون والیبال نیز لیگ‌های دسته یک و زیرگروه را تعطیل کرد، اما دیدیم در عمل امکان برگزاری لیگ برتر نیز وجود ندارد.
 
رئیس فدارسیون والیبال گفت: در ستاد مقابله با کرونا وزارت ورزش و جوانان، تاکید شده رشته‌هایی که برای کسب سهمیه المپیک در تلاش هستند، باید به فعالیت خود ادامه دهند اما فعالیت سایر رشته‌ها تعطیل شود.
 
داورزنی با یادآوری این که چرخه آلودگی در رشته‌هایی مانند والیبال، هندبال و بسکتبال بالاست زیرا بازیکنان با دست و نزدیک به هم بازی می‌کنند، گفت: به همین دلیل ادامه مسابقات به دلیل احتمال بسیار زیاد گسترش ویروس کرونا، لغو شد.
 
وی گفت: در حال حاضر خیلی از سالن‌های ورزشی پلمب و خیلی از باشگاه‌های بدنسازی نیز تعطیل شدند و عملا فضایی برای مسابقه و تمرین وجود ندارد. همچنین در حال حاضر 28 استان از 32 استان کشور درگیر این بیماری شدند و با توجه به این که دوره حداکثری گسترش این بیماری احتمالا این هفته و هفته آینده است، به زودی تمام کشور درگیر خواهد شد.
 
رئیس فدارسیون والیبال با تاکید بر این که چاره‌ای جز تعطیلی موقت لیگ برتر نبود و باید برای نحوه ادامه لیگ برتر تصمیم‌گیری شود، گفت: از سوی دیگر دشمنان در حال سوء استفاده از این شرایط هستند تا مردم را نسبت به مسئولین بی‌اعتماد کنند و در این زمینه تبلیغات بسیار زیادی را شروع کرده‌اند. بنابر این نباید به گونه‌ای عمل کنیم که دشمنان را همراهی کنیم. باید بسیار سنجیده و برنامه‌ریزی شده کار کنیم تا علاوه بر اینک ه مانعی برای گسترش این بیماری شویم و سلامت جامعه را افزایش دهیم، کمترین آسیب به والیبال وارد شود.
 
داورزنی تصریح کرد: فدراسیون به دنبال برگزاری مسابقه است اما واقعا امکانات برای برگزاری وجود ندارد. 80 درصد تیم‌های لیگ برتری امکانات اختصاصی ندارند و برای تمرین و مسابقه، با مشکل روبه‌رو هستند، زیرا تمام سالن‌ها تعطیل شده است. از سوی دیگر منافع تیم ملی نیز در برگزاری لیگ‌ها به ویژه لیگ برتر است، بنابراین فدراسیون علاقمند به برگزاری مسابقات است.
 
وی در ادامه گفت: برخی از بازیکنان درخواست حضور نماینده خود در این نشست را داشتند و من گفتم که به عنوان نماینده بازیکنان از حق و حقوق آنان دفاع خواهم کرد.
 
 
در ادامه مدیران عامل و نمایندگان باشگاه‌های حاضر در این نشست دیدگاه‌های خود را مطرح کردند که مهمترین محورهای بیان شده به قرار زیر است:
 
** قطعا فدراسیون تمامی ملاحظات را در نظر می‌گیرد و هر تصمیمی که در این نشست گرفته شود، همه باشگاه‌ها می‌پذیرند.
 
** نقطه نگرانی مشترک باشگاه‌ها، نحوه تسویه حساب با بازیکنان و کادر فنی است. بدهی به فدراسیون و میزان درصدها نیز دیگر نگرانی باشگاه‌ها است.
 
** در شرایط فعلی امکان برگزاری مسابقات در هیچ نقطه‌ای از ایران، حتی در جزیره کیش وجود ندارد و اگر این روند ادامه یابد، قطعا مشکلاتی نیز برای تشکیل اردوی تیم‌های ملی والیبال وجود خواهد داشت.
 
** مشکلات اقتصادی این بحران، تمام جامعه را در بر می‌گیرد و ضرورت دارد بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها نیز باشگاه‌ها را برای تسویه‌حساب همراهی کنند.
 
** با توجه به این که امسال دیگر امکان ادامه لیگ برتر وجود ندارد، مبلغ ورودی تیم‌ها برای لیگ برتر سال آینده حفظ شود که کمک به باشگاه‌ها شود.
 
** به یقین هیچ نهاد و باشگاهی نمی‌تواند تضمین دهد که در ادامه لیگ برتر، سلامتی بازیکنان و کادر فنی به خطر نخواهد افتاد. بنابراین باید لیگ برتر هم تعطیل شود.
 
** کرونا اتفاق ناخواسته بوده و باید همه به سهم خود برای جبران خسارات آن همکاری کنند. این موضوع شامل بازیکن، مربی، باشگاه و فدراسیون می‌شود زیرا همه اعضای یک خانواده بزرگی به نام والیبال هستیم.
 
** حفظ سلامتی جامعه، اولویت نخست است و این موضوع برگزاری مسابقات را قطعا تعطیل می‌کند. همکاری بین باشگاه‌ها و فدراسیون برای گذر از این بحران، ضروری است.
 
** برای حضور در مسابقات باشگاه‌های آسیا، فدراسیون تصمیم نهایی را بگیرد و اعلام کند. فدراسیون تسهیلاتی برای سال آینده لیگ برتر تعیین کند تا به باشگاه‌ها کمک شود.
بعد از جمع‌بندی نظرات مدیران عامل و نمایندگان باشگاه‌های لیگ برتری، شرکت‌کنندگان بار دیگر بر ضرورت حفظ سلامت جامعه تاکید کردند و یادآور شدند که مردم ایران از این بحران همانند خیلی مشکلات دیگر به بهترین شکل ممکن گذر خواهند کرد و در نهایت تصمیمات زیر گرفته شد:
ـ با توجه به ضرورت حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، پرونده مسابقات لیگ برتر والیبال سال ۹۸ بسته شد.
ـ هیچ تیمی از لیگ برتر والیبال مردان امسال، به دسته یک سقوط نخواهد کرد.
ـ باشگاه‌ها اقدامات لازم برای تسویه‌حساب با بازیکنان و کادر فنی خود را انجام دهند.
ـ فدراسیون والیبال موضوع نحوه کمک به باشگاه‌ها در این زمینه را در نشست هیات رئیسه خود مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.
ـ تیم‌های اول تا سوم لیگ برتر سال ۹۷ در اولویت معرفی برای حضور در آسیا قرار دارند اما با توجه به تاکید فدراسیون جهانی، شرکت این تیم‌ها در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های مردان آسیا، منوط به پرداخت کامل بدهی‌های پیشین خود به بازیکنان خارجی است. در صورتی که تیم شهرداری ورامین در مهلت تعیین شده به تعهدات خود عمل نکند، تیم‌های سایپا یا کاله مازندران معرفی خواهند شد.
 مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا نیز آمادگی این باشگاه را برای اعزام تیم بانوان به مسابقات قهرمانی باشگاه های زنان آسیا، اعلام کرد.