تعداد بازدید: 1175
تاریخ انتشار: دو شنبه 15 اردیبهشت 1399 - 8:59:23
لذت فوتبال

دیدار نهایی جام ملت های اروپا آلمان 1988 : هلند – شوروی

جام ملت‌های اروپا ۱۹۸۸ در آلمان غربی برگزار شد ، آن‌ها در رأی‌گیری برای میزبانی این دوره از مسابقات با ۵ رأی میزبان شدند ، آلمان برای برگزاری این رقابت‌ها ورزشگاه المپیک مونیخ، ورزشگاه اشتادیون گلزن کرشن، ورزشگاه فولکس پارک هامبورگ، ورزشگاه والد اشتادیون فرانکفورت، ورزشگاه راین دوسلدورف، ورزشگاه نکار اشتوتگارت و ورزشگاه مونگراشدورفر کلن را در نظر گرفت

هشتمین دوره مسابقات یورو در سال 1988 به میزبانی آلمان غربی برگزار گردید. پس از برگزاری دیدارهای مقدماتی، 8 تیم مجوز حضور در مرحله نهایی مسابقات را کسب کردند.

 

مرحله نهایی:

مرحله نهایی مسابقات با حضور هشت تیم شوروی، آلمان غربی، ایتالیا، دانمارک ، هلند، اسپانیا، انگلیس و جمهوری ایرلند از 10 ژوئن تا 25 ژوئن 1988 به میزبانی آلمان غربی برگزار گردید. برای اولین بار هشت استادیوم برای میزبانی مسابقات در نظر گرفته شده بود. هشت استادیوم المپیک شهر مونیخ، پارک شهر گلزن کرشن، والد شهر فرانکفورت، فولکس پارک شهر هامبورگ، رین شهر دولسدورف، نیدرزاکسن شهر هانوفر، نکار شهر اشتوتگارت و مونگرسدورفر شهر کلن میزبان مسابقات بودند. تیم ها در دو گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند.

در مرحله نیمه نهایی، ابتدا آلمان غربی به مصاف هلند رفت. در حالی که میزبان با گل دقیقه 55 لوتار ماتئوس از روی نقطه پنالتی از حریف پیش بود، رونالد کومان (پنالتی) و مارکو فان باستن برای هلند دو گل به ثمر رساندند تا این تیم را برای اولین بار راهی فینال یورو نمایند. در دیگر دیدار نیمه نهایی، شوروی با دو گل گنادی لیتوچنکو و اوله پروتاسوف از سد ایتالیا عبور کرد تا راهی دیدار نهایی شود.

دیدار فینال این مسابقات در تاریخ 25 ژوئن 1988، در حضور 62770 نفر در استادیوم المپیک شهر مونیخ، مابین دو تیم هلند و شوروی به قضاوت میشل ووترو از فرانسه برگزار شد. در این بازی هلند تیم برتر میدان بود و موفق شد با دو گل رود گولیت در دقیقه 32 با یک ضربه سر و مارکو فان باستن در دقیقه 54 با یک ضربه والی فوق العاده از زاویه ای بسته از سد شوروی عبور نماید تا ضمن جبران شکست در دیدار نخست، برای اولین بار فاتح یورو شود 

 

تاریخچه مسابقات یورو (8)؛ یورو 1988

دسته بندی :

نظرات شما

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
شبکه ورزش سيما