تعداد بازدید: 1627
تاریخ انتشار: شنبه 13 اردیبهشت 1399 - 9:24:18
یکی از عجیب ترین قهرمانی‌های تاریخ فوتبال

دیدار نهایی فوتبال جام ملت های اروپا 1992 : دانمارک – آلمان

جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۲ نهمین دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا بود که به میزبانی کشور سوئد برگزار شد

نهمین دوره مسابقات یورو در سال 1992 به میزبانی سوئد برگزار گردید. پس از برگزاری دیدارهای مقدماتی، 8 تیم مجوز حضور در مرحله نهایی مسابقات را کسب کردند.

 

مرحله نهایی:

مرحله نهایی مسابقات با حضور هشت تیم کشورهای مستقل مشترک المنافع (شوروی سابق)، آلمان، اسکاتلند، دانمارک ، هلند، سوئد، انگلیس و فرانسه از 10 ژوئن تا 26 ژوئن 1992 به میزبانی سوئد برگزار گردید. چهار استادیوم اولوی شهر گوتنبرگ، راسوندا هر استکهلم، مالمو شهر مالمو و ایدوتسپارکن شهر نورکوپینگ میزبان مسابقات بودند. تیم ها در دو گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند. ایتروسکو یونیکو محصول کمپانی آدیداس به عنوان توپ رسمی مسابقات مورد استفاده قرار گرفت.

در گروه 1، سوئد، دانمارک، فرانسه و انگلیس حضور داشتند. فرانسه پس از درخشش در مرحله مقدماتی امید اول صعود به دور بعدی بود. انگلیس نیز با مربی جدید خود گراهام تیلور و با مهاجم جوانش آلن شیرر قدم به مسابقات گذاشت. سوئد میزبان تیمی بود که از مهاجمین خطرناکی همچون مارتین داهلین، توماس برولین و کنت آندرسون سود می جست، اما خط دفاعی کم تجربه این تیم باعث نگرانی تامی اسونسون سرمربی سوئد بود. از دانمارک که به عنوان مهمان ناخوانده در این تورنمنت شرکت کرده بود و در غیاب مایکل لادروپ، انتظار زیادی نمی رفت. ابتدا سوئد به مصاف فرانسه رفت و یان اریکسون و ژان پیر پاپن برای دو تیم گلزنی کردند تا بازی با تساوی 1-1 خاتمه یابد. سپس دیدار دانمارک و انگلیس با تساوی بدون گل خاتمه یافت. در دیدارهای دوم، سوئد موفق شد با تک گل توماس برولین از سد دانمارک عبور کند و تساوی بدون گل انگلیس و فرانسه، تکلیف صعود تیم ها را به روز پایانی انداخت. سوئد موفق شد با گل های توماس اریکسون و توماس برولین در مقابل گل دیوید پلات 2-1 انگلیس را شکست دهد تا به عنوان تیم اول گروه راهی مرحله نیمه نهایی شود. هنریک لارسن و لارس الستروپ نیز برای دانمارک گلزنی کردند تا تک گل ژان پیر پاپن بی ثمر شود و دانمارک به عنوان تیم دوم صعود کند.

در گروه 2، هلند، آلمان، اسکاتلند و کشورهای مستقل مشترک المنافع حضور داشتند. هلند به عنوان مدافع عنوان قهرمانی، بار دیگر قصد داشت با مثلث فرانک ریکارد، رود گولیت و مارکو فان باستن، قهرمانی مسابقات را تجربه نماید. دنیس برگ کمپ جوان و رونالد کومان از دیگر ستاره های این تیم بودند. آلمان که با تجربه قهرمانی در مسابقات جام جهانی حضور داشت با مربی جدیدش برتی فوگتس و با ستارگانی همچون یورگن کولر، آندریاس برمه، اشتفان افن برگ، توماس هسلر، کارل هاینس ریدله، رودی فولر و یورگن کلینزمن قدم به عرصه مسابقات نهاد. کشورهای مستقل مشترک المنافع به عنوان تیمی بحران زده با بازیکنان شناخته شده ای همچون الکسی میخایلچنکو، آندری کانچیلسکیس و دیمیتری کوزنتسوف در مسابقات شرکت کرد و اسکاتلند که اولین حضورش را در یورو تجربه می کرد با گری مک آلیستر، اندی گورام، برایان مک کلر، آلی مک کویست و کوین گالاکر در پی خلق شگفتی بود. ابتدا هلند با تک گل دنیس برگ کمپ، اسکاتلند را شکست داد. کشورهای مشترک المنافع هر چند با گل ایگور دوبروولسکی از آلمان پیش بود، اما توماس هسلر در دقیقه 90 کار را به تساوی 1-1 کشاند. سپس آلمان با دو گل کارل هاینس ریدله و اشتفان افن برگ از سد اسکاتلند عبور کرد و دیدار هلند و کشورهای مشترک المنافع نیز بدون گل خاتمه یافت. در دیدارهای پایانی گروه، هلند همچون یک قهرمان ظاهر شد و با گل های فرانک ریکارد، راب ویتچه و دنیس برگ کمپ در مقابل تک گل یورگن کلینزمن از سد آلمان عبور نمود و به عنوان تیم اول صعود کرد. کشورهای مشترک المنافع این شانس را داشت به عنوان تیم دوم صعود کند، اما شکست سنگین 3-0 مقابل اسکاتلند با گل های پل مک استی، برایان مک کلر و گری مک آلیستر، موجب شد آلمان به عنوان تیم دوم صعود کند.

در مرحله نیمه نهایی، ابتدا سوئد به مصاف آلمان رفت تا یکی از زیباترین مسابقات تاریخ مسابقات را برگزار کنند. آلمان با دو گل توماس هسلر و کارل هاینس ریدله پیش افتاد. توماس برولین یکی از گل ها را جبران کرد. ریدله در دقیقه 88 گل سوم آلمان را زد و گل دقیقه 89 کنت آندرسون نیز برای جبران نتیجه کافی نبود تا آلمان راهی فینال شود. در دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی، دانمارک و هلند به مصاف هم رفتند که حاصل کار دو تیم در پایان 120 دقیقه مساوی 2-2 بود. هنریک لارسن هر دو گل دانمارک را زد و دنیس برگ کمپ و فرانک ریکارد برای هلند گلزنی کردند. در ضربات پنالتی مارکو فان باستن پنالتی اش را در مقابل پیتر اشمایکل از دست داد تا کیم کرستوفته پنالتی پیروزی دانمارک را به ثمر رساند و این تیم را به فینال برساند. اشمایکل در اوقات اضافی نیز موفق شده بود توپ برایان روی را از فاصله ای بسیار نزدیک مهار نماید.

دیدار فینال این مسابقات در تاریخ 26 ژوئن 1992، در حضور 37800 نفر در استادیوم اولوی شهر گوتبرگ، مابین دو تیم دانمارک و آلمان به قضاوت برونو گالر از سوئیس برگزار شد. دانمارک در این دیدار موفق شد با گل های یان ینسن (18) و کیم ویلفورت (78) از سد آلمان عبور نموده و اولین قهرمانی خود در تاریخ یورو را با هدایت ریچارد مولر نیلسن جشن بگیرد

 

تاریخچه مسابقات یورو (9)؛ یورو 1992

دسته بندی :

نظرات شما

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
شبکه ورزش سيما